سایت سید احسان قاضی زاده هاشمی - پایگاه اطلاع رسانی سید احسان قاضی زاده هاشمی - سید احسان قاضی زاده هاشمی
پیوندها
رهبری مشرق نیوز فارس نیوز تسنیم نیوز مهرنیوز رجانیوز صراط نیوز مشرق نیوز تابناک خبرآنلاین
تقویم رویدادها
1400 اردیبهشت 23 پنجشنبه May 13, 2021
تصاویر منتخب
          برای مشاهده آلبوم تصاویر سید احسان قاضی زاده هاشمی کلیک کنید
مجلس شورای اسلامی
مرکز پژوهشهای مجلس
مرکز پژوهشهای مجلس
معرفی اعضا
شورای نظارت بر صدا و سیما
ثبت درخواست دیدار حضوری
پخش زنده شبکه های سیما
پخش زنده شبکه های رادیو
طرح ها و لوایح امضا شده
حوزه انتخابیه : خراسان رضوی (سرخس،فریمان،بخشهای احمد آباد و رضویه)

عضویت در کمیسیون

سال اول : عضو کمیسیون فرهنگی

تعداد طرح و لوایح امضاء شده نشانگر عملکرد نمایندگان محترم نبوده و معیار سنجش فعالیت آنان نمی باشد.

طرح / لایحه امضا شده توسط "آقای سید احسان قاضی زاده هاشمی"

لیست کامل طرح ها و لوایح امضا شده توسط ​سید احسان قاضی زاده هاشمی           ( کلیک کنید )

اخبار
1399/10/24 10:00

بودجه فرهنگی ایران در مقایسه با کشورهای دیگر ناچیز است/ افرادی که صاحب فرزند سوم شوند وام مسکن ۷۰ میلیونی دریافت می‌کنند

 عضو کمیسیون تلفیق بودجه، گفت : بودجه‌ای که برای بخش فرهنگی در نظر گرفته شده بسیار ناچیز است که این امر بیانگر نگاه سطحی به بخش مذکور است.

 

 

 


به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، سید احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیته فرهنگی و جمعیت کمیسیون تلفیق بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی، شامگاه شب گذشته در برنامه تهران 20 شبکه 5 سیما با اشاره به بودجه بخش فرهنگ در سال آینده اظهار کرد: آنچه که ما به عنوان بودجه عمومی کشور مطرح می‌کنیم شامل تامین بودجه هزینه‌ای و تملک دارایی ها است، اعتباری حدود ۸۴۰ هزار میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده است ،اما کل بودجه بخش فرهنگی که شامل ورزش،گردشگری، دین، مذهب، زنان، دین، مذهب و... در نظر گرفته می‌شود، بسیار ناچیز بوده و تنها به ۱۲هزار میلیارد تومان خلاصه می‌شود.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: در حالی چنین بودجه ناچیزی به بخش فرهنگ تخصیص می‌یابد که این حوزه از ورزش و جوانان تا بخش  زنان را در بر می‌گیرد و به عبارتی ۶۹ دستگاه به فعالیت فرهنگی می‌پردازند که اگر با بخش آموزش، انرژی و صنایع قیاس شود خواهیم دید که رقم واقعا ناچیز است.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلسگفت: مردم به صورت شبانه‌روزی اوقات خود را در حوزه فرهنگی سپری می‌کنند به عنوان مثال آنها در حین گوش دادن به رادیو،استفاده از فضای مجازی، مطالعه کتاب و روزنامه، رفت و آمد به سینما کتابخانه و استادیوم های ورزشی، مسجد و مصلی  به نوعی با بخش فرهنگی سر و کار دارند همچنین جامعه هتل داران ،آژانس های گردشگری و موزه ها نیز ذیل حوزه مذکور قرار دارند که مجموعا باعث ارتقای شاخص های دینی و فضائل اخلاقی می‌شوند.

وی تاکید کرد: هر زمانی که بودجه کم می‌آیند می‌گویند به بخش فرهنگی مبلغ کمتری را اختصاص بدهیم چرا که اولویت کشور فرهنگ نیست،در حالی که مردم نیازمند حوزه فرهنگ توسعه اماکن فرهنگی بوده و برنامه‌ای برای تولید محتوا نداریم. قرار نیست که بودجه فرهنگی به مسائل برق، آب و گاز بپردازد،بلکه بودجه فرهنگی مسئولیت دارد تا مسئولان را به پاسخگویی با دارد براین اگر اعتباری نباشد رسانه‌های مطالبه‌گر و کنشگر دچار میرایی شده و فرصتی برای پاسخگو کردن مسئولان اقتصادی اجتماعی و زیرساخت ندارد چرا که حق سوال کردن به قوت رسانه به وجود می آید.

عضو کمیسیون فرهنگی بیان کرد : نباید از این مسئله  پوشی کرد که بودجه فرهنگی به رسانه‌ها قوت می دهد بنابراین اگر می‌خواهیم خبرگزاری‌های قوی داشته باشیم و فعالیت‌های مجازی به قوت خود باقی بماند باید رسانه‌ها را سرپا نگه داریم،ما همیشه  در حوزه لایسنس(جواز) یا اپراتوری در حوزه توسعه زیر ساخت سهمی را به تولید محتوای کنشگرانه  اختصاص می‌دهیم.

قاضی زاده هاشمی عنوان کرد :حدود 16 دستگاه در حوزه فضای مجازی فعالیت می‌کنند اما عمل در این بخش جز فعالیت های اندک آنان است، به عنوان مثال صدا و سیما تولید سریال و محتوا را به عنوان اصلی ترین اقدامات در دستور کار خود دارد و تنها بخشی از فعالیت خود را به فضای مجازی اختصاص داده است، همچنین دستگاه های دینی ما باید بتوانند در حوزه فضای مجازی فعالیت کنند تا اگر برای مردم شبهه یا سوالی پیش آمد بتوانند پاسخ آن را در این فضا بیابند پس نتیجه می گیریم رسانه باید پاسخگو باشد و تقاضای اقشار مختلف جامعه را تامین کند،.

عضو کمیسیون تلفیق خاطر نشان کرد:نگاه به حوزه فرهنگ در همه جای دنیا حمایتی است مگر آنکه وارد بحث تجارت شود به عنوان مثال اتفاقاتی مانند شرط بندی یک کاره فرهنگی بوده که از محیطی برای کسب منافع نامشروع و زدن جیب مردم استفاده می کند تا جایی که برخی تک شاخ هامیلیارد تومان از جیب مردم ارتزاق می‌کنند.

وی افزود: ممکن است برخی بگویند چرا به حوزه موسیقی کمک می‌شود چرا که مثلاً فلان خواننده درامد زیادی دارد،همچنین ممکن است برخی بگویند که برخی نهادهای مردمی فعالیت اقتصادی دارند البته ممکن است که برخی از نهادهای مذکور از پس هزینه های خود بر بیاید اما غالباً چنین نیست. ما در حوزه کودک و نوجوان حوزه دانشگاه ها و فرهنگ عمومی جامعه گذاشته در حالیکه در بسیاری کشورها به تقویت زبان ملی به شدت مورد حمایت و تقویت قرار می گیرد بنابراین چنین نگاهی در کشورمان نیز ضروری است.ما در کشورمان قانونی زیاد داریم اما در برخی مواقع قانونی می‌شود و افراد می‌گویند که ابزار لازم برای نظارت نیست.

وی با اشاره به ضرورت توسعه زبان فارسی گفت :این ضرورت باید در صدا و سیما مورد توجه قرار گیرد و به عنوان مثال برنامه‌هایی تهیه شود که در آن الفاظ لاتین به کار نرود چرا که صدا و سیما یک دستگاه فرهنگی و جذب ۱۲ هزار دستگاهیست که وظیفه دارند زبان فارسی را به درستی آموزش دهد.

قاضی‌زاده هاشمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت : بودجه سال آینده نسبت به سال جاری حدود ۴۶ الی۴۷ درصد رشد داشته حالیکه بودجه بخش فرهنگی تنها ۲۲ درصد رشد کرده است در حالی که این میزان متناسب سال آینده و عملکرد ۶۹دستگاه فرهنگی نیست. دیوان محاسبات و سازمان بازرسی و مجلس شورای اسلامی بر بودجه بخش فرهنگی نظارت دارند.

عضو کمیسیون تلفیق تصریح کرد : مردم به صورت خودآگاه و ناخودآگاه از فضای فرهنگی طی شبانه روز  بهره می‌برند،کشورهای دیگر برای تولید محصولات فرهنگی مانند فیلم سینمایی و سریال های طولانی چندین میلیارد دلار هزینه می کنند  همچنین دنیا در حوزه ورزش مانند المپیک جام جهانی مبالغ زیادی هزینه می‌پردازد در حالی که این مبالغ نسبت به آن چه ما در کشورمان برای بخش فرهنگ می‌پردازیم بسیار ناچیز بوده وسطحی بینی و کم توجهی نسبت به این عرصه کاملاً محسوس است.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: در ایام کرونا بخشی که مشارکت اجتماعی، همبستگی، همدلی و وحدت را میان مردم گسترش داد حوزه فرهنگ بود و هنرمندان تا مساجد و ائمه جمعه در این بخش دخیل بودند سوالی که به وجود می‌آید این است که ما چقدر به نهاد مسجد و مدرسه توجه داریم؟ اگر به عنوان مثال وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومان می شود نتیجه نگاه فرهنگی به خانواده است.

قاضی زاده هاشمی گفت : باید بدانیم که حمایت از بخش فرهنگ ما را در برابر حوادث و مصیبت ها حفظ می کنددر بخش کمک های معیشتی و توزیع دارو نیز در بخش فرهنگی نقش بسزایی دارد به عنوان مثالپخش کمک‌های دارویی و حمایتی نیز به واسطه نهادهای فرهنگی و مردمی صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده گفت : بنده به عنوان عضو کمیسیون مشترک طرح جوانی و جمعیت و کمیسیون تلفیق  حمایت از نهاد خانواده را پیگیری می‌کنم به عنوان مثال درمان ناباروری نیازمند عدد حمایتی و پوشش بیمه‌ای متناسب است و ما از اعتباری که به تبصره ۱۴ از سهم کل هدفمندی یارانه‌ها اختصاص دارد صورت خاصی را در حوزه جمعیت مدنظر داریم.

وی گفت :پیش بینی شده که در بودجه ۱۴۰۰ برای افرادی که در سال ۱۴۰۰ یا ۹۹ صاحب فرزند سوم یا بیشتر میشنود وام مسکن ۷۰ میلیونی با سود بازپرداخت ۴ درصد در نظر گرفته شود ما برای فرزندآوری تسهیلاتی را پیش‌بینی کرده‌ایم و این اقدام گام اول ماست.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: عدد چهار هزار میلیارد تومان به عنوان کف بودجه برای حوزه جمعیت در نظر گرفته شده که تصویب شود آمار کاهش موالید نگران‌کننده بوده که البته بخش عمده آن به مشکلات معیشتی بر می‌گردد، همچنین ما درباره هدفمندی یارانه‌ها گام‌های مثبتی را برمی‌داریم./

انتهای پیام/

آیینه رسانه ها :

بودجه فرهنگی ایران در مقایسه با کشورهای دیگر ناچیز است/ افرادی که صاحب فرزند سوم شوند وام مسکن 70 میلیونی دریافت می‌کنند / خبرگزاری خانه ملت


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
صندوق نظرات

این قسمت صرفا جهت ارسال نظرات مخاطبان گرامی می باشد .

نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی :  
موضوع :
عنوان :  
متن :