سایت سید احسان قاضی زاده هاشمی - پایگاه اطلاع رسانی سید احسان قاضی زاده هاشمی - سید احسان قاضی زاده هاشمی
پیوندها
رهبری مشرق نیوز فارس نیوز تسنیم نیوز مهرنیوز رجانیوز صراط نیوز مشرق نیوز تابناک خبرآنلاین
تقویم رویدادها
1398 خرداد 30 پنجشنبه June 20, 2019
تصاویر منتخب
          برای مشاهده آلبوم تصاویر سید احسان قاضی زاده هاشمی کلیک کنید
مجلس شورای اسلامی
ورود به سیستم
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
مرکز پژوهشهای مجلس
مرکز پژوهشهای مجلس
معرفی اعضا
شورای نظارت بر صدا و سیما
ثبت درخواست دیدار حضوری
پخش زنده شبکه های سیما
پخش زنده شبکه های رادیو
طرح ها و لوایح امضا شده
حوزه انتخابیه : خراسان رضوی (سرخس،فریمان،بخشهای احمد آباد و رضویه)

عضویت در کمیسیون

سال اول : عضو کمیسیون فرهنگی

تعداد طرح و لوایح امضاء شده نشانگر عملکرد نمایندگان محترم نبوده و معیار سنجش فعالیت آنان نمی باشد.

طرح / لایحه امضا شده توسط "آقای سید احسان قاضی زاده هاشمی"

لیست کامل طرح ها و لوایح امضا شده توسط ​سید احسان قاضی زاده هاشمی           ( کلیک کنید )

اخبار
1397/08/12 09:05

تقویت استعدادیابی در نظام آموزشی ضروری است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، تقویت استعداد یابی در نظام آموزشی کشور و اعتماد به جوانان را ضروری دانست و گفت: برای ایجاد فضای نخبگی، صحنه و میدان کشور باید در اختیار نسل تحصیلکرده و جوان قرار بگیرد که دل در گرو پیشرفت آینده ایران دارد.

 

 

 

«سید احسان قاضی زاده هاشمی» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره استفاده از نخبگان در «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شد، اظهار داشت: این الگو، سند طولانی مدت است که تمام شاخص های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را برای مدت50 سال نشان می دهد.
وی با یادآوری این که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت فرهنگی دارای ارزش های متعالی و قابل ارائه به جهان است، افزود: اگر این قدرت فرهنگی بخواهد به عرصه جهانی معرفی شود، نیازمند یک برنامه ریزی دقیق، منسجم و شناخت از آن است.
نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما نیازمند یک جمعیت نخبه، با سواد و همچنین استعدادهایی هستیم که در درجه اول بتوانند شکوفا شوند و در عین حال منشا اثر برای کشور و آینده ایران باشند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: ما نیازمند یک روند نخبه گزینی، نخبه گرایی و میدان دادن به نسل جدید هستیم که در رشته های مختلف تحصیلی دارای تحصیلات عالیه بوده و در شرایط ایجاد تفکر و انگیزه برای شاخص های مختلف اجتماعی است.
قاضی زاده هاشمی یادآور شد: طبعا برای یک سند طولانی مدت ما نیازمند منابع انسانی قوی و وفادار به آرمان ها و ارزش های انقلاب هستیم که در عین حال به فکر پیشرفت و تعالی ایران باشند.
وی با بیان این که نخبگان باید بر هویت ایرانی و اسلامی خود تاکید کنند، گفت: برای ایجاد فضای نخبگی صحنه و میدان کشور باید در اختیار نسل تحصیلکرده و جدید قرار بگیرد که دل در گرو پیشرفت آینده ایران دارد. بر این اساس می توان یک سند متوازن و متعالی را پیشنهاد داد.
وی تصریح کرد: اگر ما صرفا گفتمان سازی کنیم اما این گفتمان در عرصه عینیت و عمل وجود خارجی پیدا نکند، بر روی کاغذ خواهد ماند و بعنوان اسناد صرفا کاغذ مطرح خواهد شد.
نماینده مردم فریمان در مجلس ادامه داد: برای این منظور نیازمند مجریان قوی، تربیت کادر مناسب، وفادار به اصول و آرمان های انقلاب و پیشرفت و توسعه ایران و در عین حال رویکرد رو به جلو هستیم.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره تاکید این الگو در استفاده از نخبگان برای اداره کشور نیز اظهار داشت: بخشی از این اقدام به نظام تعلیم و تربیت نظام جمهوری اسلامی بر می گردد، در یک نظام تعلیم و تربیت، باید برجسته گزینی در همان ابتدای امر صورت گیرد یعنی ما بتوانیم را در دوران ورود به دبستان و دبیرستان استعدادیابی کنیم.
قاضی زاده هاشمی با تاکید بر این که حوزه استعداد یابی در نظام آموزشی باید تقویت شود، یادآور شد: در این صورت اشخاص در هر مسیری می توانند در صورت داشتن استعداد و توانمندی مسیر رشد خود را طی کنند.
وی نکته دیگر در استفاده از نخبگان را چرخش بین نسلی دانست و خاطرنشان کرد: در یک نظام نخبگی، چرخش بین نسل باید بوجود آید، اگر این چرخش وجود نداشته باشد، منجر به از بین رفتن و سرکوب استعدادها می شود.
نماینده مردم فریمان در مجلس ادامه داد: هنگامی که استعداد سرکوب شود، نخبگان یا از صفحه و مدار خارج می شوند یا در خارج از کشور برای خود جایگاه پیدا می کنند. بحث مهاجرت نخبگان را باید در همین بستر دانست.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: استفاده از توانمندی، ظرفیت، انرژی یا تحصیلات افراد نخبه باید بتواند در داخل کشور جنبه کاربردی پیدا کند؛ بنابراین ما نیازمند جذب حداکثری و استفاده درست از ظرفیت ها جامعه هستیم.
قاضی زاده هاشمی به نیازهای مختلف کشور اشاره کرد و گفت: باید برای این نیازها در عرصه عرضه و تقاضا پاسخ داده شود و در قالب های مختلف برنامه ریزی شود. ممکن است عرضه تفکر و اندیشه با نیازها تطابق نداشته باشد که این موضوع نیازمند یک برنامه ریزی مدون توسط دستگاه اجرایی و متولی امر است.
وی بر اعتماد به جوانان تاکید کرد و گفت: برای داشتن یک روند متعالی در کشور، درصدی از خطاهای جوانان را بپذیریم.
نماینده مردم فریمان در مجلس با بیان این که تجربه ها باید در یک رده بالاتر استفاده کرد، ادامه داد: از جوانان می توان در رده های مختلف مدیریتی بهره برد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: چرخش بین نسلی منجر به پیشرفت، پویایی، تبلور و زایش تفکرات جدید در کشور و توسعه علمی در حوزه های مختلف افتصادی، عمرانی و اجتماعی کشور می شود و طبعا در حفظ و صیانت از انقلاب نقش به سزایی خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، در پی تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، که در آن اهم مبانی و آرمان‌های پیشرفت و اُفق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر مؤثر برای دستیابی به آن طراحی شده است، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دستگاه ها، مراکز علمی، نخبگان و صاحب‌نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین‌ شده و ارائه نظرات مشورتی جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند.
ایشان همچنین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را موظف کردند که با مشورت مراجع مندرج در ابلاغ، نظرات و پیشنهادهای تکمیلی را دقیقاً بررسی و بهره‌برداری کند و نسخه ارتقا یافته الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را حداکثر ظرف دو سال آینده برای تصویب و ابلاغ ارائه کند، به ‌طوری‌ که از ابتدای قرن 15 هجری شمسی اجرای این الگو با سرعت مطلوب آغاز و امور کشور بر مدار آن قرار گیرد.

انتهای پیام/

آیینه رسانه ها :

ایرنا / تقویت استعدادیابی در نظام آموزشی ضروری است

تقویت استعدادیابی در نظام آموزشی ضروری است / خبر از ما
نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

صندوق نظرات

این قسمت صرفا جهت ارسال نظرات مخاطبان گرامی می باشد .

نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی :  
موضوع :
عنوان :  
متن :