سایت سید احسان قاضی زاده هاشمی - پایگاه اطلاع رسانی سید احسان قاضی زاده هاشمی - سید احسان قاضی زاده هاشمی
پیوندها
رهبری مشرق نیوز فارس نیوز تسنیم نیوز مهرنیوز رجانیوز صراط نیوز مشرق نیوز تابناک خبرآنلاین
تقویم رویدادها
1398 خرداد 30 پنجشنبه June 20, 2019
تصاویر منتخب
          برای مشاهده آلبوم تصاویر سید احسان قاضی زاده هاشمی کلیک کنید
مجلس شورای اسلامی
ورود به سیستم
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
مرکز پژوهشهای مجلس
مرکز پژوهشهای مجلس
معرفی اعضا
شورای نظارت بر صدا و سیما
ثبت درخواست دیدار حضوری
پخش زنده شبکه های سیما
پخش زنده شبکه های رادیو
طرح ها و لوایح امضا شده
حوزه انتخابیه : خراسان رضوی (سرخس،فریمان،بخشهای احمد آباد و رضویه)

عضویت در کمیسیون

سال اول : عضو کمیسیون فرهنگی

تعداد طرح و لوایح امضاء شده نشانگر عملکرد نمایندگان محترم نبوده و معیار سنجش فعالیت آنان نمی باشد.

طرح / لایحه امضا شده توسط "آقای سید احسان قاضی زاده هاشمی"

لیست کامل طرح ها و لوایح امضا شده توسط ​سید احسان قاضی زاده هاشمی           ( کلیک کنید )

اخبار
1396/09/28 11:52

پروژه سد شوریجه سرخس جزو پروژه‌ آب‌های مرزی شناخته شد / تکمیل نهایی این پروژه نیازمند ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار است

 نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی گفت: پروژه سد شوریجه جزو پروژه‌ آب‌های مرزی شناخته شده است؛ پروژه آب‌های مرزی از پروژه‌های مورد تأکید مقام معظم رهبری است و پروژه‌ای است که ردیف‌های بودجه‌ای عمومی نمی‌آید و بودجه آن از صندوق توسعه ملی است و اعتبارت آن کاملاً مجزا است.

 

 

 

سید احسان قاضی‌زاده هاشمی در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، درباره پروژه سد شوریجه گفت: طرح سد شوریجه ابتدا به‌صورت طرح مطالعاتی در سال ۱۳۷۶ شروع و مطالعات آن انجام شد؛ این سد در ۲۰ سال گذشته مخالفین زیادی داشته و باعث شد این پروژه تصویب نشود.

 

نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سال‌های گذشته اعتبار سدسازی برای این پروژه یک اعتبار عمومی بود و این اعتبار عمومی سالی ۵۰۰ میلیون، ۱ میلیارد، ۲ میلیارد و حتی ۵ میلیارد تومان هم بوده اما تخصیصش بسیار کم بوده است.

 

قاضی‌زاده هاشمی افزود: برخی می‌گفتند این پروژه به لحاظ خاک و خاک‌شناسی و جنس خاک ایراد دارد و برخی نیز مدعی بودند که این پروژه حجم آورده آب بسیار پایینی دارد و اصلاً این پروژه ارزش سدسازی ندارد درحالی‌که شهرستان سرخس سیلاب‌های بهاری زیادی دارد و در بهار سال ۱۳۹۵ چهار سیل داشتیم.

 

وی عنوان کرد: در سال ۹۵ در کل حوزه آبریزی، سیلاب‌های حوزه مشهد و کلات، کشف رود را پر کرد و نصف جاده مشهد سرخس زیر آب رفت و بخش عمده‌ای از محورها قطع شد درحالی‌که اگر سد شوریجه وجود داشت این اتفاق پیش نمی‌آمد.

 

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در همین سال ۹۵ اعتقاد بر این بود که قریب به ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب از کشور خارج شد و این نشان‌دهنده حجم بالای آبی است که از مرز خارج می‌شود.

 

نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به همکاری آب منطقه‌ای و دادستانی مشهد در سال گذشته گفت: سازمان آب منطقه‌ای و دادستانی مشهد آمدند طرحی را در اطراف مشهد اجرا کردند به نام طرح نجات کشف رود و در این طرح تمام موانعی که بر روی کشف رود زده شده بود با بلدوزر از بین بردند و اراضی تصرف‌شده را توسط کشاورزان دوباره برگرداند.

 

وی اظهار کرد: پس از سیلاب‌های سال گذشته و اقدامی که آب منطقه‌ای و دادستانی مشهد انجام دادند بحث شوریجه جدی‌تر دنبال شد و مهندسی ارزش دوباره شکل گرفت و چند بار در وزارت نیرو بررسی و مطالعه شد.

 

قاضی‌زاده هاشمی تأکید کرد: پروژه شوریجه قبلاً به‌عنوان یک پروژه عمومی و مطالعاتی و در حال مطالعه بود و این پروژه سالیان سال ردیف بودجه‌ای داشت و یک ردیف عادی و مطالعاتی و با مخالفین جدی که عملاً در این ۲۰ سال این پروژه شکل نگرفت.

 

نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آنچه در حال حاضر انجام شده این است که پروژه سد شوریجه جزو پروژه‌های آب‌های مرزی شناخته شده است؛ پروژه آب‌های مرزی از پروژه‌های مورد تأکید مقام معظم رهبری است و پروژه‌ای است که ردیف‌های بودجه‌ای عمومی نمی‌آید و بودجه آن از صندوق توسعه ملی است و اعتبارت آن کاملاً مجزا است.

 

وی گفت: چند وقت پیش مناقصه سد شوریجه منتشر شد و در چند روز آینده شرکت پیمانکار تعیین می‌شود؛ صد میلیارد تومان در این فاز اعتبار گذاشته شده است و برای تکمیل نهایی پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و این ۱۰۰ میلیارد اولیه بابت بدنه سد است و اصلی‌ترین بخش پروژه هم همین بدنه است.

 

قاضی‌زاده هاشمی در پایان گفت: سهم آب شرب سرخس را در این پروژه از سد دوستی بیشتر می‌گیریم و این وزن تعادل سرخس را به نفع حوزه آب ریزی تقویت می‌کنیم.

انتهای پیام/

آیینه رسانه ها :

پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس / پروژه سد شوریجه سرخس جزو پروژه‌ آب‌های مرزی شناخته شد

دانا / تکمیل پروژه سد «شوریجه» سرخس نیازمند ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار استنظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

صندوق نظرات

این قسمت صرفا جهت ارسال نظرات مخاطبان گرامی می باشد .

نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی :  
موضوع :
عنوان :  
متن :